Direct een advocaat nodig? Bel: +31 10 220 44 00

Een werknemer die verdacht wordt van een ernstig strafbaar feit, is – op grond van de wet – niet altijd verplicht dit aan zijn werkgever te melden. Soms zijn de feiten echter zó ernstig dat van een goed werknemer mag worden verwacht dat hij dit uit eigen beweging doet. Zeker wanneer de werkgever al meerdere keren duidelijk heeft gemaakt dat dergelijke informatie voor haar van belang is.
Dat blijkt opnieuw uit een recente uitspraak, waarin een werkgever een anonieme tip ontving dat een werknemer ontucht zou hebben gepleegd met minderjarigen. Later bleek dat er inderdaad een strafzaak tegen hem liep. De werknemer werd uiteindelijk veroordeeld voor ontucht met minderjarigen, gepleegd tijdens een eerdere functie als begeleider van geestelijk gehandicapten bij een andere zorginstelling. De strafrechter legde hem bovendien een beroepsverbod op van drie jaar. Bij zijn nieuwe werkgever werkte hij opnieuw als begeleider van kwetsbare cliënten. Toch stelde de werknemer dat hij deze informatie niet hoefde te melden. Zijn werkgever ontsloeg hem daarop op staande voet.
De rechter oordeelde dat de werknemer niet had gehandeld als goed werknemer door hierover te zwijgen en dat hem hiervan een ernstig verwijt kon worden gemaakt. Het ontslag op staande voet hield stand.
Advies aan de werkgever: zorg dat je in de arbeidsovereenkomst of het personeelshandboek een bepaling opneemt waarin werknemers verplicht worden o.a. lopende strafrechtelijke procedures (met potentieel werkgerelateerde impact) te melden. Dan is een werknemer in ieder geval verplicht melding te doen, ongeacht of dit zodanig ernstig is dat een ontslag op staande voet mag worden gegeven.
Interessant detail uit de uitspraak: hoewel de werknemer mocht worden ontslagen op staande voet, moet de werkgever wel een positief getuigschrift meegeven, nota bene op straffe van een dwangsom. De werknemer had hierom verzocht, en de werkgever had hiertegen tijdens de zitting geen verweer gevoerd. Tja… wat schrijf je daarin?
“De heer X was bij ons werkzaam tot [datum]. Hij beschikte over veel doorzettingsvermogen en toonde een sterk gevoel voor… geheimhouding.”?
Heeft u vragen of het formuleren van bepalingen in de arbeidsovereenkomst of een personeelsreglement? Neem dan contact op met Dennis Oud, Elke Hofman, Tim van Riel of Tessa Sipkema.
Lees de uitspraak hier.
Wij wijzen erop dat de inhoud van onze website (inclusief eventuele juridische bijdragen) uitsluitend bedoeld is voor niet-bindende informatieve doeleinden en niet dient als juridisch advies in strikte zin. De inhoud van deze site kan en mag niet dienen als vervanging van individueel en bindend juridisch advies dat betrekking heeft op jouw specifieke situatie. Alle informatie wordt daarom verstrekt zonder garantie voor juistheid, volledigheid en actualiteit.